Nejlevnější internetové připojení,
digitální televize a mobilní tarif.
Televize | Internet | Volání |
Jak získat rozšířenou programovou nabídku a jaké typy technologii aktuálně v ČR máme na výběr? Kabelová či satelitní televize je již v České republice velmi využívanou službou a již téměř každá domácnost se s využíváním nebo minimálně nabídkou nějakého poskytovatele setkala.
Jaké typy TV technologii existují a jak si správně zvolit kabelovou či satelitní TV? K odběru nadstandardní programové nabídky se lze připojit několik způsoby. Podle typu provedení.
Co si představit pod pojmem digitální kabelová televize (DVB-C)
Digitální televizní vysílání lze přijímat pouze prostřednictvím kabelu, který je již ve Vaše bytovém domě zaveden. Nabídka kabelové TV je závislá na dostupnosti jednotlivých poskytovatelů v místě vašeho bydliště. V jednom domě může být poskytovatelů několik a v domě přes ulici můžete mít pouze jednu možnost či dokonce žádnou.
Co nám kabelová televize přináší:
Kabelová televize nám přináší nadstandardní programovou nabídku tuzemských i zahraniční televizí. Počet kanálů záleží na zvoleném balíčku. Sledovat lze od jednotek až po stovky programů. Drtivá většina poskytovatelů se nezaměřuje pouze na poskytování kabelové televize, ale lze si společně s TV pořídit internet či levné volání.
Výhody kabelové televize:
Hlavní výhodou kabelové TV je široké spektrum nabídky programů od standardně dostupný až po dokumentární, seriálové, pohádkové, hudební či erotické. Kvalita všech kanálu bývá velmi kvalitní a většina poskytovatelů nabízí dokonce programy v HD kvalitě (nutno mít HD TV a odpovídající přijímač signálu).
Nevýhody kabelové televize
Hlavní nevýhodou kabelové televize je její omezená dostupnost. Poskytovatele kabelové televize se zaměřují na velká a střední města, kde nejlevněji připojí velké množství domácností. Velmi slušnou dostupnost služeb proto logicky nalezneme téměř v každé panelákové výstavbě. Dostupnost se v posledních letech stále zvyšuje, není ale pravděpodobné, že by kabelová televize byla dostupná v malých obcích či jednotlivých domech. Dále je potřeba počítat s náklady, které Vám bude poskytovatel měsíčně účtovat za využívání služby.
Co potřebuji pro příjem kabelové televize
Pro příjem potřebuji pouze přijímač signálu, který se nazývá set-top box či takzvaný CA modul. V aktuální době lze přístroj od poskytovatele buď odkoupit či si přístroj pronajímat na měsíční bázi, po skončení smlouvy se v případě pronájmu přístroj vrací poskytovateli služeb. Poskytovatele v drtivé většině případů nepovolují používání svého vlastního přijímače.
Typy zařízení a jejich stručný popis
Zařízení tzv. přijímače digitálního signálu lze jednoduše rozdělit na dvě skupiny:
Set-top box standard
Dříve se standardní set-top box ještě dělil na set-top box, který slouží pro příjem standardní programů a na set-top box, který bylo nutné používat pro příjem signálu v HD kvalitě. Všechny set-top boxy jsou vybaveny svým vlastním dálkovým ovladačem a programy se přepínají přímo na něm. V současné době, kdy většina poskytovatelů nabízí již minimálně několik programů v HD kvalitě se set-top boxy takto nedělí a až na výjimky je základní verze set-top box vybavena i možností sledování programů v HD kvalitě.
Set-top box s nahrávací funkcí
Tento set-top box je rozšíření standardního zařízení o nahrávací funkci. Jeho pořizovací cena či cena za pronájem bývá vyšší. Zařízení nám umožňuje nahrávaní zvoleného programu v reálném čase, plánované nahrávání a během nahrávání sledování jiného programu či dokonce nahrávání několika programů najednou. Všechny pořady jsou ukládány na hard disk (úložiště) v přístroji. Pořady lze přehrát následně vymazat či v přístroji ponechat po libovolně dlouhou dobu.
CA modul
Jedná se o zařízení které se v současné době těší mezi zákazníky velké oblibě, protože se velikostí podobá větší kreditní kartě a zasouvá se přímo do konektoru TV. V současné době většina novějších televizorů je již vybavena konektorem pro toto zařízení. Konektor do kterého se CA modul zasouvá se nazývá PCMCIA (CI) slot. Velkou výhodou tohoto zařízení je, že vše ovládáme naším ovladačem od TV a náš TV stolek není pokryt dalšími kabely.
Co si představit pod pojmem digitální satelitní televize (DVB-S):
Signál satelitního vysílání probíhá přes systém antén umístěných na družicích, které se nacházejí nad zemským povrchem.
Co nám satelitní televize přináší:
Satelitní televize nám přináší nadstandardní programovou nabídku tuzemských i zahraniční televizí. Část programů které lze přes satelit přijímat jsou standardně zdarma ( tzv.:nekódované programy) v případě, že chceme nabídku programů rozšířit, je nutné za programy platit. Tyto programy jsou kódované a musíme poptat poskytovatele satelitní televize o jejích dekódování. Následně platíme poskytovateli satelitní televize měsíční poplatky.
Výhody satelitní televize:
Část programů zdarma, více možných programu než u kabelové televize, dostupně po celé ČR včetně malých měst či vesnic.
Nevýhody satelitní televize:
Hlavní nevýhodou je vyšší pořizovací cena, například oproti kabelové televizi, zásah do pláště budovy, kde chceme satelitní signál přijímat. Další nevýhoda je horší stabilita signálu, která může být ovlivněna terénními nerovnostmi jako jsou výškové budovy, stromy.... a jiné, tak i počasím, které zrovna panuje mezi parabolou a družicí, která signál vysílá.
Co potřebuji pro příjem satelitní televize:
Pro příjem satelitního signálu je nutný „satelitní komplet“, který zahrnuje satelitní konzolu, parabolickou anténu, konvertor a přijímač satelitního signálu. Při instalaci satelitního kompletu je nejsložitějším úkonem nastavení parabolické antény do správné polohy. Tento úkon by měla provádět specializovaná společnost.
Typy zařízení k satelitní TV a jejich stručný popis:
Satelitní konzole
Jedná se o držák, který je na vnější straně budovy a na něm je upevněna parabolická anténa.
Parabolická anténa
Jedná se lidově o satelit, slouží pro příjem signálu
Konvertor
Přijímá signál z družice, zesiluje ho a převádí na potřebný kmitočet.
Přijímač satelitního signálu (recivery)
Toto zařízení nám umožňuje příjem satelitního vysílání. Přijímače můžeme rozdělit do několika skupin:
Další dělení rozdělení je z hlediska možností dekódování:
FTA přijímače (Free To Air)
Umožňují příjem pouze nekódovaných kanálů, tzn.: veřejně dostupných. Tyto přijímače nelze přizpůsobit či rozšířit na příjem kódovaných kanálů. V současné době se v ČR téměř nepoužívají, protože přes ně nelze přijímat ani české kanály.
Přijímače s integrovaným dekodérem nebo slotem pro dekodér
Umožňují krom nekódovaných kanálů přijímat také programy kódované či nám zařízení umožňuje vložit do příslušného slutu dekódovací kartu
Jak se připojit k internetu či jaké typy připojení jsou na výběr?
Jaké typy připojení existují a jak si správně zvolit internetovou přípojku?
K internetu se lze připojit několik způsoby. Podle typu provedení „přes které k nám proudí data“.
Co je to rychlost downloadu?
Jedná se o rychlost stahování dat na váš počítač (download - rychlost připojení)
Co je to rychlost uploadu?
Jedná se o rychlost odesílání dat od Vás na internet (upload)
Co je to odezva (ping)?
Počet milisekund (tisícin sekundy) které potřebuje Vaše internetové připojení ke spojení se serverem na internetu a zpět, toto měření se provádí přes internetový prohlížeč. Zjednodušeně řečeno se jedná od pokynu načtení internetové stránky do jejího plného zobrazení.
Kabelové připojení k internetu
Přístup pomocí kabelové televize se pomalu stává v ČR jedním z nejoblíbenějších a nejrozšířenějších typem připojení, zvláště ve větších městech.
Výhody kabelového připojení k internetu
Mobilní připojení k internetu
Pokrytí vysokorychlostními sítěmi v ČR bohužel stále není natolik husté, aby rychlý mobilní internet bylo možné používat v libovolné lokalitě, čímž padá jeho hlavní výhoda: vysoká mobilita.
Vysokorychlostní mobilní připojení k internetu bývá často drtivou většinou uživatelů využíváno spíše jako poslední šance k připojení k internetu. Toto připojení využíváme z pravidla, když nemáme možnost se připojit ke kabelovému či Wi-Fi připojení. V posledních letech začali operátoři pokrývat rychlými mobilními sítěmi (4G) větší města, pro což pro mnoho z nás bylo impulzem pro nákup chytrých mobilních telefonů a tabletů. Z tohoto důvodu můžeme dnes mobilní internetové připojení rozlišit na dva základní typy: připojením k notebooku (prostřednictvím USB modemu) a “internet v mobilu”
Výhody mobilního připojení
Wi-Fi připojení k internetu
Wi-Fi je zkratka pro termín Wireless Fidelity (bezdrátová věrnost). která pracuje v bezlicenčním pásmu. Umožňuje připojit se k internetu bezdrátově pomocí zařízení, jež wi-Fi technologii podporuje např.: PC, notebook, tablet, smartphone a jiné...
Výhody bezdrátového připojení Wi-Fi internetu
Co je to ADSL
Asymetrické připojení k internetu, přenášená rychlost dat směrem z internetu k uživateli je vyšší (download) než rychlost dat směrem od uživatele na internet (upload).Internet veden přes telefonní kabely.
Co je to VDSL
Asymetrické připojení k internetu, které má vyšší rychlost přenosu než ADSL. Internet veden přes telefonní kabely.
Jaké jsou rozdíly mezi ADSL a VDSL?
Rozdíl mezi ADSL a VDSL je pro uživatele ten, že VDSL poskytuje podstatně vyšší rychlosti připojení k internetu a také zásadně vyšší rychlost pro odesílání dat (nahrávání dat od Vás na internet). A to za velmi podobnou cenu, za jakou je je poskytována technologie ADSL. U VDSL navíc existuje ještě prostor, aby poskytovatel rychlost připojení v budoucnu ještě o něco navýšil. To u standardního připojení ADSL, již není možné.
Dnes však stále většina internetových přípojek používá starší ADSL – v současnosti už s relativně vysokými rychlostmi připojení k internetu, jež se hodí na většinu běžných úkonů ve světě webu a internetu obecně. Nicméně v posledních letech se již většina poskytovatelů snaží zaměřovat na připojení VDSL.
Co je to Agregace
Agregace označuje maximální počet uživatelů, kteří využívají kapacitu stejné přípojky internetového připojení. Pokud se připojí dostatečný počet uživatelů v jeden okamžik a všichni začnou stahovat objemnější soubory, mohlo by dojít k ovlivnění rychlosti internetového připojení. Pravděpodobnost, že dojde k významnému snížení rychlosti, je však malá. Hodnota agregace je udávaná jako poměr - např. 1:40
Co je to FUP?
Jedná se Fair User Policy - zajišťuje stejnou dostupnost služby pro všechny uživatele. FUP se v drtivé většině vyskytuje pouze u mobilních internetů, jedná se o objem dat, který může uživatel během měsíce či jiného pevně daného období „proserfovat“ na internetu.
Co to znamená instalace technikem?
Jedná se o instalaci, kterou provádí přímo technik u Vás doma či v kanceláři. Částka je zpravidla vyšší, než u samoinstalace, protože k Vám musí někdo fyzicky přijet a ve většině případů velmi jednoduchou instalaci udělat za Vás. Ve většině případů se jedná o připojení modemu do zásuvky, zapojení datového kabelu do modemu a na modem připojit Vaše zařízení – počítač, notebook a jiné. Dále je možné (zda to typ modemu umožňuje) nastavit domácí Wi-Fi síť, která slouží po připojení zařízení vzduchem, bez potřeby kabelu. Nastavení je opět velmi jednoduché, protože zvolíme pouze název sítě např.: Novákovi a heslo, které slouží k zabezpečení sítě před lidmi, kteří jsou v dosahu Vašeho Wi-Fi signálu.
Co to znamená samoinstalace?
Tento poplatek bývá velmi často zdarma, protože Vám modem přijde poštou či se u Vás zastaví zástupce poskytovatele, který u Vás stráví pouze několik minut, předá Vám zařízení a požádá Vás o podpis. Součástí balení se zařízením je i podrobný obrázkový návod jak provést samoinstalaci. Ve většině případů se jedná o připojení modemu do zásuvky, zapojení datového kabelu do modemu a na modem připojit Vaše zařízení – počítač, notebook a jiné. Dále je možné (zda to typ modemu umožňuje) nastavit domácí Wi-Fi síť, která slouží po připojení zařízení vzduchem, bez potřeby kabelu. Nastavení je opět velmi jednoduché, protože zvolíme pouze název sítě např.: Novákovi a heslo, které slouží k zabezpečení sítě před lidmi, kteří jsou v dosahu Vašeho Wi-Fi signálu.
Co je to mobilní operátor?
Mobilní operátor (MNO) nebo také Operátor mobilní sítě (OMS), je telefonní společnost, která svým zákazníkům poskytuje mobilní telefonní služby.
Jak lze získat smlouvu s operátorem ?
V dnešní době je na trhu několik poskytovatelů mobilních služeb, vyřízení je velmi jednoduché a máme většinou dva způsoby jak můžeme tarif získat:
Operátoři v České republice
1. Mobilní operátoři v České republice
(První tři operátoři májí řádově několik miliónů uživatelů, poslední z operátorů se pohybuje v řádu stovek tisíc uživatelů.)
2. Virtuální mobilní operátoři v České republice
Mobile Virtual Network Enabler (MVNE)
Je plnohodnotný virtuální operátor, který zpravidla nakupuje či si pronajímá přístup na vysílače klasických mobilních operátorů. Mobilní operátoři jsou ve většině případů menší společnosti, které tímto způsobem eliminují velké počáteční investice do pokrytí. Jako další variantou je takzvané shlukování menších virtuálních operátorů, kteří pak za větší objem odebraných služeb získávají slevy.
Hlavní nevýhodou virtuálních operátorů bývá špatný či velmi pomalý mobilní internet, který je v současné době velmi často využíván.
Aktuální seznam virtuálních operátorů v ČR:
9mobile, AIM Mobil, BLESKmobil, BTSmobil, CallPro, Centropol Telecom, City Mobile, Connectica, Coop Mobil, Dragon, Fast Mobile, FAYN, Fortech, GoMobil, ha-loo mobil, Klokanmobil, Komutel, KT mobil, LAMA mobile, L-TEL, METRONET, Mikrotech, Mobil od ČEZ, Mobil.cz, MOBIL21, Nej MOBIL, NETBOX Mobil, Odorik, One Mobile, OpenCall,PALMAfone, PODA, Private Mobile, Relax Mobil, OtavaNet, RWE Mobil, SAZKAmobil, Skyfone, StarTEL, Studentfone,Telestica, TeleÚspory, Tesco mobile, VietCall, Voocall, WIA mobil, Žlutá simka.
Typy mobilních tarifů
Se smlouvou (se závazkem)
Mobilnímu operátorovi se zavazujeme, že budeme využívat po dobu trvání smlouvy službu, kterou jsme si zvolili. Smlouva bývá zpravidla na 24 či na 12 měsíců. Jako benefit od operátora při podpisu smlouvy získávám levnější služby (volání, sms) a v současné době možnost získání mobilního telefonu na splátky bez navýšení. V podstatě to znamená, že k naší ceně za tarif je přičtena poměrná část splátky na mobilní telefon, která se odvíjí pod pořizovací ceny mobilního telefonu děleno 24/12. V současné době je na trhu výběr z mnoha různých tarifů, které jsou závislé od toho jak moc voláme, kolik píšeme SMS či kolik potřebujeme mobilních dat v mobilu.
Standardně tarif se smlouvou dělíme na tarify omezené a neomezené. Omezené nám poskytují určité volné služby (volné minuty, SMS a internet) v rámci poplatku a neomezené tarify nám poskytují neomezené volaní sms, ale objem dat na internet bývá vždy limitován.
Bez smlouvy (bez závazku – předplacené karty)
Jedná se pouze o SIM kartu, která není vázaná žádnou smlouvou, lze ho tedy kdykoli přestat využívat či zrušit. Kredit za který voláme či píšeme SMS si můžeme nabíjet v libovolně výši. Bohužel vždy je tam podstatně vyšší cena za volaní i sms než u tarifu se smlouvou. Tato služba je převážně pro lidi, kteří využívají telefon pouze výjimečně. Pro denní pravidelnou komunikaci je tento tarif nevhodný. V současné době tyto tarify používají většinou děti či starší lidé, kteří volají jednou týdně příbuzným.
Co je to FUP
Jedná se Fair User Policy - zajišťuje stejnou dostupnost služby pro všechny uživatele. FUP se v drtivé většině vyskytuje pouze u mobilních internetů, jedná se o objem dat, který může uživatel během měsíce či jiného pevně daného období „prosurfovat“ na internetu.
Co je to měsíční paušál
Pravidelná opakující se peněžní částka, kterou pravidelně platí klient poskytovateli služby.